Informacje organizacyjne
Egzamin radcowski dla Komisji Egzaminacyjnej oraz Komisji dodatkowych Nr 2, 3, 4, 5 oraz 7, 8 odbędzie w Ptak Warsaw Expo w Hali A
Poniżej przedstawiamy opis wejść na Halę A w Ptak Warsaw EXPO:
Komisja Egzaminacyjna (oznaczona na mapie: Komisja 1) oraz Komisja Egzaminacyjna Nr 2 – wejście A5,
Komisja Egzaminacyjna Nr 3 oraz Komisja Egzaminacyjna Nr 4 – wejście A 11,
Komisja Egzaminacyjna Nr 5 oraz Komisja Egzaminacyjna Nr 7 – wejście A 4,
Komisja Egzaminacyjna Nr 8 – wejście A 12.
Egzamin radcowski dla Komisji Egzaminacyjnej Nr 6 obędzie się w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie w salach od 01 do 04, wejście przez salę 02 (ul. Żytnia 15 lok. 16, I hol, I piętro, Warszawa).
Osoby, które skorzystały z uprawnienia do wydłużenia czasu egzaminu, jako osoby niepełnosprawne, zdają egzamin przed Komisją Egzaminacyjną Nr 6.
Miejsca parkingowe w Ptak Warsaw EXPO dla osób podchodzących do egzaminu są darmowe.
Do budynku mogą wchodzić wyłącznie osoby zdające egzamin. Osoby towarzyszące nie mogą przebywać na terenie Hali (w tym w strefie rejestracji).
Egzamin rozpoczyna się:
1 kwietnia 2025 r. o godz. 10.00 – część pierwsza (prawo karne);
2 kwietnia 2025 r. o godz. 10.00 – część druga (prawo cywilne lub rodzinne);
3 kwietnia 2025 r. o godz. 10.00 – część trzecia (prawo gospodarcze);
4 kwietnia 2025 r. o godz. 10.00 – części czwarta i piąta (prawo administracyjne oraz zasady wykonywania zawodu lub zasady etyki).
Czas na opracowanie rozwiązań zadań z zakresu prawa karnego, prawa cywilnego lub rodzinnego i prawa gospodarczego wynosi po 360 minut. Czas na opracowanie rozwiązania zadania z zakresu prawa administracyjnego oraz zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki wynosi łącznie 480 minut.
Rejestracja zdających, poprzedzająca wejście na salę egzaminacyjną, odbywać się będzie w godz. 9.00 – 9.45, po okazaniu dokumentu ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość.
Nieobecność zdającego podczas egzaminu radcowskiego oraz stawienie się na egzamin po jego rozpoczęciu, bez względu na przyczynę, uważa się za odstąpienie od udziału w egzaminie (art. 364 ust. 13 w zw. z art. 338 ust. 2 ustawy).
Zdający, którzy wybrali możliwość rozwiązywania zadań egzaminacyjnych przy użyciu sprzętu komputerowego obowiązani są do właściwego przygotowania sprzętu, z uwzględnieniem wymogów technicznych umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie aplikacji i przyniesienia go na egzamin.
W zakresie wymogów technicznych dotyczących przygotowania i przeprowadzenia egzaminu radcowskiego przy użyciu własnego sprzętu komputerowego oraz sposobu użycia tego sprzętu przy rozwiązywaniu zadań zastosowanie mają informacje, podane w ogłoszeniu z dnia 19 lutego 2025 r. na stronie internetowej egzaminradcowski.pl
Podczas egzaminu należy mieć wydrukowaną instrukcję użytkownika Aplikacji do zdawania egzaminów prawniczych, zamieszczoną na stronie:
https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/egzamin-komorniczy-adwokacki-i-radcowski-w-2025-r2
Osoby rozwiązujące zadania egzaminacyjne odręcznie będą sporządzały prace na papierze przygotowanym przez OIRP w Warszawie.
Wszyscy zdający otrzymają papier z przeznaczeniem na brudnopis. Zdający korzystają z własnych przyborów do pisania.
Podczas egzaminu zapewniony będzie dostęp do zasilania elektrycznego, tym niemniej uzasadnione jest, aby baterie w komputerach były sprawne i naładowane, rozważyć można przyniesienie na egzamin dodatkowych baterii.
Zgodnie z art. 364 ust. 11 ustawy o radcach prawnych podczas egzaminu radcowskiego zdający nie może posiadać urządzeń służących do przekazu lub odbioru informacji. Zakaz ten dotyczy również urządzeń wyłączonych.
Zgodnie z art. 364 ust. 13 ustawy o radcach prawnych, niezaskarżalnym postanowieniem Przewodniczącego Komisji Egzaminacyjnej wykluczona z egzaminu będzie osoba, która korzysta z pomocy innej osoby, posługuje się niedozwolonymi materiałami lub urządzeniami, pomaga innym zdającym lub w inny sposób zakłóca przebieg egzaminu radcowskiego. Postanowienie o wykluczeniu stanowi podstawę do wydania przez komisję uchwały o negatywnym wyniku z egzaminu.
W przypadku posiadania niedozwolonych materiałów i urządzeń, o których mowa w art. 364 ust. 11 ustawy o radcach prawnych, obowiązek ich zdeponowania na czas trwania egzaminu, poza salą egzaminacyjną, obciąża zdającego, który ponosi ryzyko ich utraty lub uszkodzenia. Komisja Egzaminacyjna nie zapewnia ich przechowania podczas egzaminu.
W trakcie egzaminu zdający otrzymają wodę mineralną i batony. Dopuszczalne jest wniesienie na salę egzaminacyjną kanapek, dodatkowego napoju, batonów.
Prosimy o skorzystanie podczas egzaminu z obuwia, które podczas chodzenia nie wydaje głośnych odgłosów (stukanie obcasów), co może przeszkadzać innym zdającym.
Prosimy również, z tych samych przyczyn, o ciche zachowanie się podczas wychodzenia do toalety, korzystania z systemów informacji prawnej, opuszczania sali egzaminacyjnej przed czasem zakończenia egzaminu.
Informacja o materiałach, z których można korzystać podczas egzaminu radcowskiego
Artykuł 364 ust. 12 ustawy o radcach prawnych uprawnia zdających do korzystania w trakcie egzaminu radcowskiego z własnych materiałów w postaci tekstów aktów prawnych, komentarzy i orzecznictwa.
Pod pojęciem komentarza należy rozumieć komentarz do konkretnego aktu normatywnego (ustawy, rozporządzenia, zarządzenia).
Nie stanowią komentarza w rozumieniu wskazanego przepisu np. monografie, artykuły, podręczniki, wzory pism procesowych, orzeczeń i umów, w związku z tym nie można z nich korzystać podczas egzaminu.
O dopuszczalności materiału, jako wymienionego w ustawie, nie decyduje jego forma i nazwa. Jedynym kryterium jest możliwość zakwalifikowania go ze względu na treść do jednej z kategorii: tekst aktu prawnego, komentarz, orzecznictwo. Wątpliwości co do tego, które z materiałów są dozwolone, będzie rozstrzygał Przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej.
Materiały mogą być sporządzone w dowolnej formie, z uwzględnieniem tego, że muszą zawierać elementy identyfikujące źródło pochodzenia (np. wydruk z systemu informacji prawnej).
W materiałach mogą być podkreślenia i zamarkowania tekstu wykonane samodzielnie.
Niedopuszczalne są zmiany materiału (np. poprzez notatki, czy też dołączenie innego tekstu), powodujące przekształcenie w materiał inny niż: tekst aktu prawnego, komentarz, orzecznictwo.
Można posiadać zszyte pliki składające się z konkretnego przepisu, komentarza do niego i orzecznictwa.
Z art. 364 ust. 12 ustawy o radcach prawnych nie wynika obowiązek Komisji Egzaminacyjnej zapewnienia zdającym tych materiałów, w związku z tym należy korzystać z materiałów przyniesionych we własnym zakresie.
Zdający będą mogli korzystać ze stanowisk komputerowych z dostępem do systemu informacji prawnej LEGALIS, LEX. Zapewnione będzie jedno stanowisko na pięć osób zdających w danej Komisji Egzaminacyjnej. Do stanowisk będą podłączone drukarki.
Zasadniczym sposobem korzystania z tekstów aktów prawnych, komentarzy i orzecznictwa jest wykorzystywanie materiałów przyniesionych przez osoby zdające. Korzystanie z systemu informacji prawnej należy traktować jako źródło uzupełniające.
Prosimy o stałe monitorowanie strony internetowej egzaminradcowski.pl, na której publikowane są komunikaty dotyczące organizacji i przebiegu egzaminu radcowskiego.
Poniżej przedstawiamy ogólny przydział do danej Komisji:
- Komisja Egzaminacyjna nazwiska zaczynające się od A… do CZEK…
- Komisja Egzaminacyjna Nr 2 nazwiska zaczynające się od CZER… do GUM…
- Komisja Egzaminacyjna Nr 3 nazwiska zaczynające się od H… do KOPR….
- Komisja Egzaminacyjna Nr 4 nazwiska zaczynające się od KOPU… do MAĆ…
- Komisja Egzaminacyjna Nr 5 nazwiska zaczynające się od MAJ…do OPA…
- Komisja Egzaminacyjna Nr 6 nazwiska zaczynające się od OPR… do RON…
- Komisja Egzaminacyjna Nr 7 nazwiska zaczynające się od ROS… do Ś…
- Komisja Egzaminacyjna Nr 8 nazwiska zaczynające się od T… do Ż…
Niektóre osoby z przyczyn organizacyjnych zostały przydzielone do Komisji poza podziałem alfabetycznym. Mając na uwadze powyższe prosimy o odbiór zawiadomień, gdzie wskazany jest numer komisji, do której zostali Państwo przypisani.